Kipu ja kuume

Kipu ja kuume

Ilman reseptiä myytävät kipulääkkeet vähentävät lievää ja kohtalaista kipua ja alentavat kuumetta.

Valikoimassamme on tutut itsehoitokipulääkkeet parasetamoli (esim. Panadol), ibuprofeeni (esim. Burana), ketoprofeeni (esim. Ketorin) ja asetyylisalisyylihappo (esim. Aspirin). 

  • Itsehoitokipulääkkeet on tarkoitettu tilapäisten oireiden hoitoon ja satunnaiseen, kerrallaan korkeintaan muutaman päivän jatkuvaan käyttöön.
  • Ilman reseptiä saatavat tulehduskipulääkkeet eivät ole vaarattomampia tai vähemmän tehokkaita kuin reseptilääkkeet, vaan niillä on sama teho ja samat haitat.

Tutustu valikoimaamme ja tuotekohtaisesti tuoteselostuksiin.

 

Parasetamoli sopii kipulääkkeeksi kaikille. Se on suositeltavin kipulääkevaihtoehto lapsille, astmaatikoille, sydänpotilaille, mahahaavapotilaille sekä herkkävatsaisille. Parasetamoli sopii myös raskaana oleville ja imettäville sekä verenohennuslääkkeitä käyttäville ja vuotohäiriöistä kärsiville.

Tulehduskipulääkkeet tehoavat parhaiten kipuun, johon liittyy tulehdusta (esim. hammas-, lihas- tai kuukautiskivut). Tulehduskipulääkkeet eivät sovi kivun itsehoitoon raskaana oleville, imettäville eikä ylävatsaoireista kärsiville. Tulehduskipulääkkeillä saattaa olla yhteisvaikutuksia muiden lääkkeiden kanssa. Lääkkeiden yhteensopivuus on syytä varmistaa apteekin henkilökunnalta. Tulehduskipulääkkeiden vatsaan kohdistuvien haittavaikutusten riski kasvaa, kun tulehduskipulääkettä käytetään isoja annoksia tai pitkiä aikoja. Myös kahden tulehduskipulääkkeen samanaikainen käyttö lisää haittavaikutusten mahdollisuutta, mutta ei paranna tehoa. Suun kautta annosteltavat kipulääkkeet ovat tehokkaimpia kivun hoidossa.

Lapsille ja nielemisvaikeuksista kärsiville on tarjolla suussa nopeasti hajoavia tabletteja sekä nestemäistä oraalisuspensiota. Lisäksi on saatavilla peräpuikkoja sekä nivel- ja lihaskipujen hoitoon tarkoitettuja voiteita ja geelejä.

Flunssalääkkeet sisältävät kipulääkkeitä, kuten ibuprofeenia, ketoprofeenia, asetyylisalisyylihappoa ja parasetamolia. Lisäksi niissä on mukana muita flunssan oireita helpottavia aineita, kuten C-vitamiinia tai kofeiinia. Flunssalääkkeet alentavat kuumetta ja lievittävät lihas- ja päänsärkyä sekä kurkkukipua. Flunssalääkkeitä on saatavilla tabletteina ja lämpimään nesteeseen sekoitettavina annosjauheina.

 

Apteekkini.fi on Teerijärven apteekin ylläpitämä nettiapteekki, josta löydät koko apteekin valikoiman: lääkkeet (itsehoitolääkkeet ja  reseptilääkkeet) ja muut apteekissa myytävät tuotteet.


ASA

ASA

Asetyylisalisyylihappo (ASA; 500 mg) on tulehduskipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, hammassärkyä ja kuukautiskipuja.

Ibuprofeeni

Ibuprofeeni

Ibuprofeeni on eniten käytetty tulehduskipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, hammassärkyä, kuukautiskipuja, lihassärkyä ja nivelkipuja.

Ketoprofeeni

Ketoprofeeni

Ketoprofeeni on tulehduskipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, hammassärkyä, kuukautiskipuja, lihassärkyä ja nivelkipuja.

Parasetamoli

Parasetamoli

Parasetamoli on kipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, lihassärkyä ja nivelkipuja. Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon. 

Kylmä- ja lämpöhoitotuotteet

Kylmä- ja lämpöhoitotuotteet

Kylmägeeli vähentää kipua ja nopeuttaa toipumista. Lämpögeeli puolestaan parantaa verenkiertoa lämmittäen ja rentouttaen lihaksia.


Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:
1 - 45 / 61 tuloksesta

Lääke PARA-TABS 500 mg tabl 10 fol

Para-Tabs 500 mg on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli, joka ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä kuumeen ja kivun hoitoon virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan yhteydessä. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.

2,99

Lääke FINREXIN jauhe (eukalyptus-mentoli)20 kpl

Finrexin eukalyptus-mentoli on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

13,09
1 kg = 130,90 €

Lääke PAMOL F 125 mg disperg tabl 12 fol

Pamol F on nopeasti suussa liukeneva tabletti, jonka vaikuttavana aineena on parasetamoli. Sitä käytetään lasten kuumeen ja kivun hoitoon, kuten mm. korvasärkyyn tai nuhakuumeen hoitoon ja rokotuksiin liittyvän kuumeiluun tai kipuun. 

5,92

Lääke FINREXIN NEO jauhe (mustaherukka)10 kpl

Finrexin Neo mustaherukka on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

8,97
1 kg = 179,40 €

Lääke FINREXIN NEO jauhe (mustaherukka)30 kpl

Finrexin Neo mustaherukka on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

16,97
1 kg = 113,13 €

Lääke PAMOLHOT-C 750/300 mg porejauhe 20 kpl

Pamolhot-C porejauhe on mustaherukanmakuinen lääke kuumeen ja särkytilojen lyhytaikaiseen hoitoon.

12,91

Lääke FINREXIN jauhe (sitruuna)20 kpl

Finrexin sitruuna on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon

13,09
1 kg = 130,90 €

Lääke FINREXIN NEO jauhe (mustaherukka)20 kpl

Finrexin Neo mustaherukka on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

13,09
1 kg = 130,90 €

Lääke PAMOL F 250 mg disperg tabl 12 fol

Pamol F on nopeasti suussa liukeneva tabletti, jonka vaikuttavana aineena on parasetamoli.

6,49

Lääke PAMOL F 500 mg tabl, suussa hajoava 12 fol

Pamol F on kipu- ja kuumelääke suussa liukenevana tablettina. Valmiste sisältää parasetamolia. Valmiste on tarkoitettu vain aikuisten käyttöön.

6,49

Lääke FINREXIN jauhe (sitruuna)10 kpl

Finrexin sitruuna on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon

8,97
1 kg = 179,40 €

Lääke PAMOL 1000 mg tabl 15 fol

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine parasetamoli on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. päänsäryn ja flunssaan tai influenssaan liittyvien kipujen hoitoon. Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

5,89

Lääke PAMOL 500 mg tabl, kalvopääll 10 fol

Pamol 500 mg sisältää parasetamolia ja sitä käytetään kivun lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja yli 4-vuotiailla lapsilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

3,49

Lääke FINREXIN jauhe (eukalyptus-mentoli)10 kpl

Finrexin eukalyptus-mentoli on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

8,97
1 kg = 179,40 €

Lääke PAMOL 24 mg/ml oraalisusp 100 ml

Pamol-mikstuura sisältää parasetamolia, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta mm. hammassäryn, korvasäryn, flunssan ja rokotuksen jälkeisten reaktioiden yhteydessä. Alle 3 kuukauden ikäisille lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

6,84

Lääke DISPERIN 500 mg tabl 20 fol

Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo.

4,48

Lääke KETORIN 25 mg tabl 15 fol

Ketorin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta. Sen vaikuttava aine on ketoprofeeni. Ketorin sopii tilapäisten kipu- ja kuumetilojen, lihas- ja nivelkipujen, päänsäryn, reumasäryn, kuukautiskipujen ja hammassäryn hoitoon.

4,38

Lääke PANADOL 24 mg/ml oraalisusp 100 ml

Panadol-oraalisuspensiota käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kuumetilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot.

6,94
1 l = 69,40 €

Lääke PANADOL ZAPP 500 mg tabl, kalvopääll 10 fol

Panadol Zapp on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta nopeasti. Aikuisille 1 2 tablettia korkeintaan 3 kertaa päivässä Panadol Zapp sisältää vaikuttavana aineena parasetamolia. Panadol Zapp tabletteja käytetään tilapäisten särky ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut.

Itsehoitolääke. Lue pakkausseloste ennen käyttöä. Ei lasten ulottu ville eikä näkyville. Ei suositella alle 18-vuotiaille.

4,90

Lääke PANADOL 60 mg peräpuikko 10 kpl

Panadol peräpuikkoja käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kiputilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. 

5,30

Lääke PANADOL PORE 500 mg poretabl 24 kpl

Panadol Pore on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Panadol Poreen vaikuttavana aineena on parasetamoli.  

7,98

Lääke PANADOL ZAPP 500 mg tabl, kalvopääll 30 fol

Panadol Zapp on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta nopeasti. Aikuisille 1 2 tablettia korkeintaan 3 kertaa päivässä Panadol Zapp sisältää vaikuttavana aineena parasetamolia. Panadol Zapp tabletteja käytetään tilapäisten särky ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut.

Itsehoitolääke. Lue pakkausseloste ennen käyttöä. Ei lasten ulottu ville eikä näkyville. Ei suositella alle 18-vuotiaille.

12,93

Lääke TREO 500/50 mg poretabl 60 kpl

Treo sisältää asetyylisalisyylihappoa ja kofeiinia. Asetyylisalisyylihappo lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Kofeiinilla on lääkkeen vaikutusta voimistava ja piristävä vaikutus. Treo-poretabletteja käytetään kuumeen ja erilaisten särkytilojen tilapäiseen hoitoon. Treo-poretabletteja ei saa antaa lapsille.

13,98

Lääke TREO 500/50 mg poretabl 20 kpl

Treo sisältää asetyylisalisyylihappoa ja kofeiinia. Asetyylisalisyylihappo lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Kofeiinilla on lääkkeen vaikutusta voimistava ja piristävä vaikutus. Treo-poretabletteja käytetään kuumeen ja erilaisten särkytilojen tilapäiseen hoitoon. Treo-poretabletteja ei saa antaa lapsille.

5,27

Lääke PAMOL 500 mg tabl, kalvopääll 30 fol

Pamol 500 mg sisältää parasetamolia ja sitä käytetään kivun lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja yli 4-vuotiailla lapsilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

6,48

Lääke PARAMAX JUNIOR 250 mg tabl 10 fol

Paramax Rap Junior 250 mg –tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

2,55

Lääke PANADOL 125 mg peräpuikko 10 kpl

Panadol peräpuikkoja käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kiputilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. 

5,62

Lääke PANADOL COFFEIN 500/65 mg tabl, kalvopääll 30 fol

Panadol Coffein -tabletteja käytetään aikuisten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

11,96

Lääke PANADOL COFFEIN 500/65 mg tabl, kalvopääll 10 fol

Panadol Coffein -tabletteja käytetään aikuisten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

4,93

Lääke PARACETAMOL ACCORD 500 mg tabl 30 fol

Paracetamol Accord -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja sitä käytetään kivun lievitykseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja nuorilla. Ei alle 6-vuotiaille lapsille.

4,99

Lääke PARACEON 1 g peräpuikko 10 fol

Paraceon 1 g peräpuikkoja käytetään särky- ja kuumetilojen oireenmukaiseen, tilapäiseen hoitoon aikuisille (vähintään 18-vuotiaille). Paraceon peräpuikkojen vaikuttava aine on parasetamoli.
10,95

Lääke PARAMAX COMP 500/65 mg tabl 20 fol

4,93

Lääke PANADOL 24 mg/ml oraalisusp 200 ml

Panadol-oraalisuspensiota käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kuumetilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot.

11,69
1 l = 58,45 €

Lääke DISPERIN 500 mg tabl 100 kpl

Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo.

15,98

Lääke PARAMAX FORTE 1000 mg tabl 5 fol

Paramax Forte on 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa. 

2,50

Lääke PARAMAX FORTE 1000 mg tabl 10 fol

Paramax Forte on 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa. 

4,02

Lääke PARAMAX FORTE 1000 mg tabl 15 fol

Paramax Forte on 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa. 

6,00

Lääke PARAMAX RAP 500 mg tabl 10 fol

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

2,20

Lääke PARAMAX RAP 500 mg tabl 30 fol

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

5,09

Lääke PARAMAX RAP 500 mg tabl 20 fol

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

3,52

Lääke PARAMAX RAP 500 mg tabl 30 kpl

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

5,09

Lääke PANADOL HOT 500 mg jauhe oraaliliuosta varten 30 kpl

Panadol Hot -valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. 

16,36

Lääke PANADOL HOT 500 mg jauhe oraaliliuosta varten 12 kpl

Panadol Hot -valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. 

8,79

Lääke PANADOL 500 mg tabl, kalvopääll 12 fol

Panadol 500 mg:n vaikuttava aine on parasetamoli, jota käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen kuten hermo- ja lihassäryn, päänsäryn, vilustumisen, influenssan, hammassäryn sekä kuukautiskipujen hoitoon.

3,94

Lääke PARACETAMOL RATIOPHARM 1000 mg tabl 10 fol

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli. 

3,72
1 - 45 / 61 tuloksesta