ASA

ASA

Asetyylisalisyylihappo (Esim. Aspirin, Disperin) on tulehduskipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, hammassärkyä ja kuukautiskipuja. 

Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon aikuisille.

Asetyylisalisyylihappo saattaa ärsyttää vatsaa, eikä sitä tule käyttää itsehoidossa pitkiä aikoja. 

Asetyylisalisyylihappo (ASA; 500 mg) on tulehduskipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, hammassärkyä ja kuukautiskipuja. Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon aikuisille. Asetyylisalisyylihappo saattaa ärsyttää vatsaa, eikä sitä tule käyttää itsehoidossa pitkiä aikoja.

Asetyylisalisyylihappovalmisteita on saatavilla tabletteina, poretabletteina ja annosrakeina. Pienempinä annoksina (50-100 mg) asetyylisalisyylihappoa käytetään ehkäisemään veren hyytymisestä johtuvia verisuonitukoksia.

Apteekkini.fi on Teerijärven apteekin ylläpitämä nettiapteekki, josta löydät koko apteekin valikoiman: lääkkeet (itsehoitolääkkeet ja  reseptilääkkeet) ja muut apteekissa myytävät tuotteet.


Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:

Lääke DISPERIN 500 mg tabl 100 kpl

Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo.

15,98

Lääke ASPIRIN 500 mg tabl 100 fol

Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon.

18,48

Lääke ASPIRIN 500 mg tabl 50 fol

Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon.

9,99

Lääke ASPIRIN 500 mg tabl 20 fol

Aspirin tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo (eli ASA). Aspirinia käytetään tilapäisen kuumeen alentamiseen sekä kipujen ja särkyjen hoitoon.

5,29

Lääke ASPIRIN ZIPP 500 mg rakeet 10 kpl

Aspirin Zipp sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja kuumelääkkeenä.

5,49

Lääke ASPIRIN ZIPP 500 mg rakeet 20 kpl

Aspirin Zipp sisältää vaikuttavana aineena asetyylisalisyylihappoa. Sitä käytetään särky- ja kuumelääkkeenä.

9,20

Lääke FINREXIN jauhe (eukalyptus-mentoli)20 kpl

Finrexin eukalyptus-mentoli on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

13,09
1 kg = 130,90 €

Lääke FINREXIN NEO jauhe (mustaherukka)10 kpl

Finrexin Neo mustaherukka on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

8,97
1 kg = 179,40 €

Lääke FINREXIN NEO jauhe (mustaherukka)30 kpl

Finrexin Neo mustaherukka on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

16,97
1 kg = 113,13 €

Lääke FINREXIN jauhe (sitruuna)20 kpl

Finrexin sitruuna on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon

13,09
1 kg = 130,90 €

Lääke FINREXIN NEO jauhe (mustaherukka)20 kpl

Finrexin Neo mustaherukka on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

13,09
1 kg = 130,90 €

Lääke FINREXIN jauhe (sitruuna)10 kpl

Finrexin sitruuna on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon

8,97
1 kg = 179,40 €

Lääke FINREXIN jauhe (eukalyptus-mentoli)10 kpl

Finrexin eukalyptus-mentoli on lääke kuumeen ja erilaisten särkytilojen oireenmukaiseen hoitoon.

8,97
1 kg = 179,40 €

Lääke DISPERIN 500 mg tabl 20 fol

Disperin on tulehduskipulääke, joka alentaa kuumetta sekä lievittää kipua ja tulehdusta. Disperin-tablettien vaikuttava aine on asetyylisalisyylihappo.

4,48

Lääke TREO 500/50 mg poretabl 60 kpl

Treo sisältää asetyylisalisyylihappoa ja kofeiinia. Asetyylisalisyylihappo lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Kofeiinilla on lääkkeen vaikutusta voimistava ja piristävä vaikutus. Treo-poretabletteja käytetään kuumeen ja erilaisten särkytilojen tilapäiseen hoitoon. Treo-poretabletteja ei saa antaa lapsille.

13,98

Lääke TREO 500/50 mg poretabl 20 kpl

Treo sisältää asetyylisalisyylihappoa ja kofeiinia. Asetyylisalisyylihappo lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Kofeiinilla on lääkkeen vaikutusta voimistava ja piristävä vaikutus. Treo-poretabletteja käytetään kuumeen ja erilaisten särkytilojen tilapäiseen hoitoon. Treo-poretabletteja ei saa antaa lapsille.

5,27