Parasetamoli

Parasetamoli

Parasetamoli on kipulääke, jolla ei ole tulehdusta vähentävää vaikutusta, mutta ei myöskään tulehduskipulääkkeiden haittoja.

Niinpä parasetamoli (esim. Panadol) on turvallisin särkylääke mahahaava-alttiille henkilölle, astmaatikolle ja raskaana olevalle. Parasetamolin kohdalla on erittäin tärkeää olla ylittämättä annosohjeita, sillä yliannoksena se saattaa aiheuttaa vakavia maksahaittoja.

Parasetamolivalmisteita löytyy sekä lapsille että aikuisille. Valikoimassamme on aikuisille tavallisia tabletteja ja poretabletteja. Lapsille parasetamolivalmisteita on suun kautta otettavina tabletteina, suussa liukenevina tabletteina tai peräpuikkoina.

 

Parasetamoli on kipulääke, joka lievittää mm. päänsärkyä, lihassärkyä ja nivelkipuja. Lisäksi se laskee kuumetta ja soveltuu flunssan oireiden hoitoon. Parasetamoli on turvallinen lääke ohjeenmukaisina annoksina käytettynä eikä se ärsytä vastaa. Parasetamolivalmisteita on saatavilla tabletteina, suussa hajoavina tabletteina, poretabletteina, lämpimään veteen liuotettavana jauheena sekä lapsille suussa liukenevina tabletteina, peräpuikkoina ja nestemäisenä oraalisuspensiona.

 

Apteekkini.fi on Teerijärven apteekin ylläpitämä nettiapteekki, josta löydät koko apteekin valikoiman: lääkkeet (itsehoitolääkkeet ja  reseptilääkkeet) ja muut apteekissa myytävät tuotteet.


Näytä yhdellä sivulla
Lajitteluperuste:

Lääke PARAMAX JUNIOR 250 mg tabl 10 fol

Paramax Rap Junior 250 mg –tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

2,55

Lääke PANADOL 125 mg peräpuikko 10 kpl

Panadol peräpuikkoja käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kiputilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. 

5,62

Lääke PANADOL COFFEIN 500/65 mg tabl, kalvopääll 30 fol

Panadol Coffein -tabletteja käytetään aikuisten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

11,96

Lääke PANADOL COFFEIN 500/65 mg tabl, kalvopääll 10 fol

Panadol Coffein -tabletteja käytetään aikuisten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut. Sen sisältämä parasetamoli lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Lisäksi se sisältää kofeiinia, joka tehostaa parasetamolin vaikutusta ja piristää. 

4,93

Lääke PARACETAMOL ACCORD 500 mg tabl 30 fol

Paracetamol Accord -tablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja sitä käytetään kivun lievitykseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja nuorilla. Ei alle 6-vuotiaille lapsille.

4,99

Lääke PARACEON 1 g peräpuikko 10 fol

Paraceon 1 g peräpuikkoja käytetään särky- ja kuumetilojen oireenmukaiseen, tilapäiseen hoitoon aikuisille (vähintään 18-vuotiaille). Paraceon peräpuikkojen vaikuttava aine on parasetamoli.
10,95

Lääke PARAMAX COMP 500/65 mg tabl 20 fol

4,93

Lääke PANADOL 24 mg/ml oraalisusp 200 ml

Panadol-oraalisuspensiota käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kuumetilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot.

11,69
1 l = 58,45 €

Lääke PARAMAX FORTE 1000 mg tabl 5 fol

Paramax Forte on 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa. 

2,50

Lääke PARAMAX FORTE 1000 mg tabl 10 fol

Paramax Forte on 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa. 

4,02

Lääke PARAMAX FORTE 1000 mg tabl 15 fol

Paramax Forte on 1000 mg eli 1 gramman vahvuinen parasetamolivalmiste itsehoidossa. 

6,00

Lääke PARAMAX RAP 500 mg tabl 10 fol

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

2,20

Lääke PARAMAX RAP 500 mg tabl 30 fol

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

5,09

Lääke PARAMAX RAP 500 mg tabl 20 fol

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

3,52

Lääke PARAMAX RAP 500 mg tabl 30 kpl

Paramax Rap 500 mg–tabletteja käytetään tilapäisesti kuumeen alentamiseen sekä lievien ja kohtalaisten kiputilojen oireenmukaiseen hoitoon kuten päänsärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin, lihas- ja nivelkipuihin sekä leikkausten jälkeiseen kipuun. 

5,09

Lääke PANADOL HOT 500 mg jauhe oraaliliuosta varten 30 kpl

Panadol Hot -valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. 

16,36

Lääke PANADOL HOT 500 mg jauhe oraaliliuosta varten 12 kpl

Panadol Hot -valmistetta käytetään vilustumissairauksien yhteydessä tilapäisten särky- ja kuumetilojen hoitoon, influenssaan, päänsäryn ja lihassäryn hoitoon. 

8,79

Lääke PANADOL 500 mg tabl, kalvopääll 12 fol

Panadol 500 mg:n vaikuttava aine on parasetamoli, jota käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen kuten hermo- ja lihassäryn, päänsäryn, vilustumisen, influenssan, hammassäryn sekä kuukautiskipujen hoitoon.

3,94

Lääke PARACETAMOL RATIOPHARM 1000 mg tabl 10 fol

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli. 

3,72

Lääke PARACETAMOL-RATIOPHARM 500 mg tabl 10 fol

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli.

2,23

Lääke PARACETAMOL-RATIOPHARM 500 mg tabl 30 fol

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli.

5,46

Lääke PANADOL FORTE 1000 mg tabl, kalvopääll 15 fol

Panadol Forte on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Panadol Forten vaikuttava aine on parasetamoli. 

8,47

Lääke PARACETAMOL+C RATIOPHARM 500/200 mg poretabl 20 kpl

Paracetamol+C ratiopharmin vaikuttavia aineita ovat parasetamoli, jolla on kipua ja kuumetta lievittävä vaikutus ja askorbiinihappo eli C-vitamiini, joka lyhentää vilustumisoireiden kestoa ja korjaa vilustumissairauksiin ja influenssaan liittyvää lisääntynyttä C-vitamiinin tarvetta. 

9,22

Lääke PANADOL 500 mg tabl, kalvopääll 30 fol

Panadol 500 mg:n vaikuttava aine on parasetamoli, joka on tarkoitettu tilapäiseen särky- ja kuumetilojen hoitoon kuten lihas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipuihin, flunssaan sekä kuumeeseen. Aikuisille 1-2 tablettia korkeintaan 3 kertaa päivässä.

8,47

Lääke PARACETAMOL ACCORD 1000 mg poretabl 12 kpl

Paracetamol Accord -poretablettien vaikuttava aine on parasetamoli ja niitä käytetään aikuisilla ja vähintään 16-vuotiailla nuorilla tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua.

7,71

Lääke PARA-TABS 500 mg tabl 30 fol

Para-Tabs 500 mg on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli, joka ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä kuumeen ja kivun hoitoon virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan yhteydessä. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.

7,18

Lääke PARA-TABS 1000 mg tabl, kalvopääll 15 kpl

Para-Tabs 1 000 mg tabletit on kuumetta alentava kipulääke, jonka vaikuttava aine on parasetamoli. Sitä käytetään mm. tilapäisen lihassäryn, päänsäryn, kuukautiskipujen, hammassäryn ja nivelrikon sekä flunssan tai influenssan aiheuttaman kivun ja kuumeen hoitoon. Parasetamoli ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Alle 16-vuotiaille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

7,18

Lääke PARA-TABS 500 mg tabl 10 fol

Para-Tabs 500 mg on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli, joka ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä kuumeen ja kivun hoitoon virusten aiheuttaman nuhakuumeen ja influenssan yhteydessä. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 4-vuotiaille lapsille vain lääkärin määräyksestä.

2,99

Lääke PAMOL F 125 mg disperg tabl 12 fol

Pamol F on nopeasti suussa liukeneva tabletti, jonka vaikuttavana aineena on parasetamoli. Sitä käytetään lasten kuumeen ja kivun hoitoon, kuten mm. korvasärkyyn tai nuhakuumeen hoitoon ja rokotuksiin liittyvän kuumeiluun tai kipuun. 

5,92

Lääke PAMOLHOT-C 750/300 mg porejauhe 20 kpl

Pamolhot-C porejauhe on mustaherukanmakuinen lääke kuumeen ja särkytilojen lyhytaikaiseen hoitoon.

12,91

Lääke PAMOL F 250 mg disperg tabl 12 fol

Pamol F on nopeasti suussa liukeneva tabletti, jonka vaikuttavana aineena on parasetamoli.

6,49

Lääke PAMOL F 500 mg tabl, suussa hajoava 12 fol

Pamol F on kipu- ja kuumelääke suussa liukenevana tablettina. Valmiste sisältää parasetamolia. Valmiste on tarkoitettu vain aikuisten käyttöön.

6,49

Lääke PAMOL 1000 mg tabl 15 fol

Pamol 1000 mg -tablettien vaikuttava aine parasetamoli on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Pamol 1000 mg on tarkoitettu mm. päänsäryn ja flunssaan tai influenssaan liittyvien kipujen hoitoon. Lapsille ja pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

5,89

Lääke PAMOL 500 mg tabl, kalvopääll 10 fol

Pamol 500 mg sisältää parasetamolia ja sitä käytetään kivun lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja yli 4-vuotiailla lapsilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

3,49

Lääke PAMOL 24 mg/ml oraalisusp 100 ml

Pamol-mikstuura sisältää parasetamolia, jota käytetään lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta mm. hammassäryn, korvasäryn, flunssan ja rokotuksen jälkeisten reaktioiden yhteydessä. Alle 3 kuukauden ikäisille lapsille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

6,84

Lääke PANADOL 24 mg/ml oraalisusp 100 ml

Panadol-oraalisuspensiota käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kuumetilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot.

6,94
1 l = 69,40 €

Lääke PANADOL ZAPP 500 mg tabl, kalvopääll 10 fol

Panadol Zapp on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta nopeasti. Aikuisille 1 2 tablettia korkeintaan 3 kertaa päivässä Panadol Zapp sisältää vaikuttavana aineena parasetamolia. Panadol Zapp tabletteja käytetään tilapäisten särky ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut.

Itsehoitolääke. Lue pakkausseloste ennen käyttöä. Ei lasten ulottu ville eikä näkyville. Ei suositella alle 18-vuotiaille.

4,90

Lääke PANADOL 60 mg peräpuikko 10 kpl

Panadol peräpuikkoja käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä lievittämään kipua ja alentamaan kuumetta. Tällaisia kuume- tai kiputiloja ovat mm. hampaiden puhkeamiseen liittyvä särky, päänsärky, hammassärky, korvasärky, muut yleiset särky- ja kiputilat, vilustuminen, influenssa ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. 

5,30

Lääke PANADOL PORE 500 mg poretabl 24 kpl

Panadol Pore on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta. Panadol Poreen vaikuttavana aineena on parasetamoli.  

7,98

Lääke PANADOL ZAPP 500 mg tabl, kalvopääll 30 fol

Panadol Zapp on särky- ja kuumelääke, joka lievittää kipua ja alentaa kuumetta nopeasti. Aikuisille 1 2 tablettia korkeintaan 3 kertaa päivässä Panadol Zapp sisältää vaikuttavana aineena parasetamolia. Panadol Zapp tabletteja käytetään tilapäisten särky ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia kuume tai kiputiloja ovat mm. hermo- ja lihassärky, päänsärky, vilustuminen, influenssa, hammassärky sekä kuukautiskivut.

Itsehoitolääke. Lue pakkausseloste ennen käyttöä. Ei lasten ulottu ville eikä näkyville. Ei suositella alle 18-vuotiaille.

12,93

Lääke PAMOL 500 mg tabl, kalvopääll 30 fol

Pamol 500 mg sisältää parasetamolia ja sitä käytetään kivun lievittämiseen ja kuumeen alentamiseen aikuisilla ja yli 4-vuotiailla lapsilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

6,48

Lääke PARACETAMOL ACCORD 500 mg poretabl 24 kpl

Paracetamol Accordin vaikuttava aine on parasetamoli. Se on lievä kipulääke ja laskee ruumiinlämpöä kuumetilassa aikuisilla ja vähintään 12-vuotiailla nuorilla. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.
6,94